معدن انگوران بزرگترین معدن سرب و روی و تراورتن خاورمیانه است. این معدن در ۱۳۰ کیلومتری جنوب غربی زنجان در شهرستان ماهنشان قرار دارد. کارخانه تغلیظ سرب و روی نیز در نزدیکی معدن در کنار روستای دندی است. برای رسیدن به معدن باید پس از طی مسافت بین تهران تا زنجان، وارد جاده ارتباطی زنجان – بیجار و پس از طی ۵ کیلومتر مسافت این جاده به سمت راست منحرف و وارد جاده ارتباطی زنجان – دندی شد.

معدن انگوران از نظر عیار بالای فلز محتوی، از معادن نادر در جهان است. میزان ذخایر روی در این معدن در بخش روباز هشت میلیون تن و در بخش زیرزمینی چهار میلیون تن روی با عیار بالا است. با احتساب استخراج سالانه یک میلیون تن ماده معدنی، عمر باقی‌مانده معدن روی انگوران ۱۲ سال است.

اولین مطالعات زمین شناسی در مورد معدن انگوران را یک شرکت فرانسوی در سال ۱۹۶۰ انجام داد. بعداً اکتشاف معدن بصورت تفصیلی توسط سازمان زمین شناسی کشور صورت گرفت و استخراج از معدن آغاز شد. امروز حدود پانصد نفر در این مجتمع کار می‌کنند.

چند عکس از معدن انگوران ببینید. عکس‌ها را سعید سجادی و کیوان جعفری (عکاسان باشگاه خبرنگاران جوان) در مرداد ماه ۱۳۹۸ گرفته‌اند.